Fémérzékenység gyanúja akkor merül fel, ha a bőrön eleinte kizárólag a fémmel érintkező bőrfelületen, például az ujjon, a gyűrű alatt jelentkezik viszkető érzés, kipirosodás, vagy akár gyulladás. Esetleg nedvező gennyes hólyagocskák is nőnek. A tünetek súlyosabb esetben a test más részeire is átterjednek. Ha a gyanú felmerült, a fémallergia diagnosztizálása egyáltalán nem bonyolult. Bőrgyógyász szakorvos tudja elvégezni. A vizsgálat során többféle lehetséges allergén anyagot kennek a hát egy részére. Ezt leragasztják és 48-72 óra hosszat a bőrön hagyják. A keletkezett reakciók, tünetek megvizsgálása, értelmezése után állítja fel a szakorvos a diagnózist.
Ha az eredmény pozitív, a kiütések, viszketés enyhítésére az orvos gyulladáscsökkentő kenőcsöket írhat fel, ám a végső megoldás nem lehet más, mint az allergizáló fém elkerülése.
Ezüstékszerek gyakrabban, arany ékszerek ritkábban okoznak bajt. A fémallergia ez esetben inkább azért jelentkezik, mert az ékszerek esetleg más ötvöző elemeket is tartalmaznak. A nemesfémek előállításakor gyakori a más fémekkel történő ötvözés – a nemesfém-ékszerkülönböző gyakorlati tulajdonságainak javítására.
Amennyiben már kialakult, vagy akár már diagnosztizált.
Akkor sem legyünk elkeseredve, hiszen a mai ékszeripar már erre is felkészült.
Allergia mentes nemesacél ékszerekkel.
Az acélnak egy speciális fajtája, amely más elemek (króm, mangán, nikkel stb.) hozzáadása folytán olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek a közönséges acélt valamilyen szempontból (szilárdság, keménység, tűzállóság, elektromos, mágneses sajátságok stb.) előnyösen felülmúlják.
Kedvező tulajdonságai és egyedi megjelenése miatt hamar közkedvelt lett és néhány év alatt szinte az egész világon ismert divatékszerré vált. Eleinte valóban drága volt a kis mennyiségű egyedi gyártás miatt, később az igény emelkedésével a tömeges gyártás következtében meredeken estek az árak. Jelenleg bárki számára könnyen elérhető.